NEWSLETTER

Laserové odstranění metliček

Laserové odstranění metliček je nejúčinnější způsob odstranění drobných křečových žilek, tzv. metliček, ať už na nohou nebo na obličeji.

  • bezbolestný zákrok
  • aplikace tekutiny přímo do žíly
  • bez nutnosti hospitalizace

Drobné žilky na nohách, které mají červenou nebo červenomodrou barvu se nazývají venektázie neboli intradermální varixy. Svým tvarem připomínají keříčky, metličky či pavoučky, a proto se jim též říká „metličkové varixy nebo pavoučkové varixy, metličkové žilky“.

Intradermální varixy jsou hlavně kosmetickým problémem, nicméně při jejich větším výskytu mohou být varovným signálem již zdravotního problému. Mohou svědčit o přetlaku v hlubokém žilním systému, kdy dochází k oslabení žilní stěny a nedomykavosti žilních chlopní, krev se poté dostává z hlubokého do povrchového cévního řečiště a následkem zvýšeného žilního tlaku dochází k postupnému vývoji křečových žil (varixů).

Faktory, které se podílí na onemocnění žil, jsou: dědičnost, nadváha, těhotenství, nezdravý životní styl, dlouhodobá práce v sedě či ve stoje, hormonální změny, hormonální antikoncepce a některá onemocnění cévního systému. Onemocnění žil dolních končetin je považováno za civilizační nemoc.

Laserové odstranění metliček

Odstranění rozšířených žilek se provádí cévním laserem GentleYAG laser, Candela, USA. Laserový paprsek reaguje s červeným krevním barvivem a tepelně zataví tzv. metličky až do síly 4 mm. Jde o velmi přesné zaměření laserového paprsku a nedochází tak k poškození okolní tkáně. Laser GentleYAG je vybaven chlazením pomocí CO2, čímž se jednak snižuje bolestivost a zlepšuje se hojení po výkonu. Samotný výkon trvá několik minut, doba závisí především na rozsahu ošetření. U rozsáhlejších cévních projevů, jako jsou například hemangiomy, žilky na dolních končetinách či ohně, může být nutné zákrok opakovat několikrát.

Mírné zarudnutí kůže po výkonu ustupuje do několika hodin. Ošetřované místo byste po několik dalších dnů neměli zbytečně namáčet a několik týdnů po ošetření je třeba se nevystavovat přímému slunci a používat opalovací krémy. Při nedostatečném výsledku je možné ošetřní opakovat po 3-4 týdnech.